Slovník pojmov

Kategórie
 
 
 
 
 

SLOVNÍK POJMOV A VÝRAZOV

 

Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci

Séria noriem a právnych nariadení, ktorá zabezpečuje ochranu zamestnanca, zamestnávateľa aj majetku pri pracovných úkonoch. Ich úlohou je zjednocovať úroveň ochrany naprieč rôznymi pracovnými odvetviami a štandardizovať postupy používané pri práci tak, aby žiadna zo strán neprišla k úrazu alebo poškodeniu.

 

Elastan

Elastické vlákna, ktoré sa často používajú ako jeden z materiálov pracovného oblečenia, napríklad na patentoch alebo častiach, ktoré sa napínajú. Ich flexibilné vlastnosti zabezpečujú vyšší komfort pri nosení.

 

Glycerín

Tiež nazývaný glycerol, je častou súčasťou kozmetiky a mydiel, avšak iba v zriedenom stave, v ktorom má tiež hydratačné účinky.

 

HI-VIS

Odvodené od High Visibility Clothing, teda zreteľne viditeľného oblečenia, používa sa aj skratka HV. V tejto kategórii nájdete oblečenie vo výrazných farbách alebo s reflexnými vlastnosťami.

 

Jednorazové pracovné odevy

Využívajú sa napríklad pri čistiacich prácach, v zdravotníctve alebo pri jednoduchších úkonoch, kde nehrozí manuálne alebo chemické poškodenie. Nájdete ich napríklad vo forme jednorazových overalov, návlekov alebo rukavíc a väčšinou slúžia na dodržanie zvýšenej čistoty alebo na ochranu bežného oblečenia.

 

KEVLAR®

Kevlar sa je špeciálne syntetické vlákno, typické svojou nízkou gramážou a zároveň pevnosťou, čomu vďačí materiálu, z ktorého je vyrobené - para-amidu. Používa sa v pracovnom oblečení, ktoré má mať protiporézne a tepluvzdorné vlastnosti, je odolné voči mechanickým vplyvom.

 

Kompozitná špica

Pracovné topánky sú častokrát vybavené spevnenou špicou. Kompozitná špica je plastová, v porovnaní s oceľovou špicou síce nie je natoľko trvácna, no napriek tomu zabezpečuje dostatočnú ochranu pri nižšej váhe topánky.

 

Maskovacie pásky

Pásky vhodné na lakovacie či natieracie práce, znášajú vysoké teploty, preto sú vhodné aj na vyznačenie línií alebo chránenie plôch pri teplených finišoch.

 

Merino vlna

Merino vlna je špeciálna vlna austrálskeho a novozélandského plemena oviec, ktorá má jedinečné termoregulačné vlastnosti. Nezapácha, hreje, aj keď je vlhká, má prirodzenú elasticitu a UV ochranu. Je veľmi obľúbená ako materiál funkčného oblečenia alebo iného kontaktného odevu, ako sú napríklad ponožky.

 

Mikrofit

Vlastná značka mikrovláknových utierok, handričiek a doplnkov spoločnosti SULKA. Majú vynikajúce absorpčné a čistiace vlastnosti, nezanechávajú stopy a sú vhodné na opakované použitie.

 

Nitril

Materiál využívaný napríklad pri výrobe ochranných rukavíc na jednorazové aj opakované použitie. Neobsahuje latexové proteíny, je pevný a odolný a dobre sa prispôsobuje tvaru ruky. Jednorazové rukavice z nitrilu sú pevnejšie než tie latexové, pri trvácnych rukaviciach nájdete nitril napríklad v podobe antivibračných vankúšikov na prstoch.

 

NOMEX®

Syntetický materiál Nomex má vynikajúce tepluvzdorné vlastnosti. Obsahuje prímes Kevlaru a antistatických vlákien. Pracovné odevy z Nomexu chránia pracovníka pred sálavým aj kontaktným teplom, chemickým zlúčeninám a olejom a zachovávajú si svoje vlastnosti aj v extrémnych podmienkach, v ktorých iné materiály podliehajú poškodeniu.

 

NORMA EN 388

Táto norma zabezpečuje to, že zakúpený produkt, ochranné rukavice, spĺňajú kritéria výrobku s protiporéznymi vlastnosťami, sú nárazu odolné a ich celková durabilita je vyššia.

 

NORMA EN 407

Táto norma zabezpečuje to, že zakúpený produkt, ochranné rukavice, spĺňajú kritéria výrobku s teplovzdornými vlastnosťami.

 

Osobné ochranné pracovné prostriedky

Pracovné prostriedky a náčinie určené zamestnancom alebo vykonávateľom pracovných úloh, ktoré slúžia na zvýšenie ich bezpečnosti a ochrany pri práci.

 

Para-aramid

Para-aramid patrí medzi aromatické polyamidy a vyznačuje sa svojou pevnosťou. Jeho výroba je patentovaná a nie je verejne známa. Para-aramidové vlákna tvoria aj materiál známy ako Kevlar.

 

PAPR (powered air purifying respirators)

Sytém s núteným obehom alebo prívodom vzduchu, ktorý využívajú uzatvorené masky a špeciálne obleky.

 

Polykarbonát

Materiál pripomínajúci sklo alebo plexisklo, avšak so zvýšenou durabilitou a odolnosťou voči nárazom. Polykarbonát sa využíva napríklad pri ochranných okuliaroch alebo na zorníky ochranných masiek.

 

Polyuretán PU / PUR 

Polyuretány majú široké využitie, poznáme ich vo forme kvapalných náterových hmôt aj pevných izolantov, ako flexibilnú penu, elastické vlákno či súvislú vrstvu pripomínajúcu kožu - práve v tejto forme sa využívajú ako materiál na výrobu odolnej pracovnej obuvi. Označujú sa buď skratkou PU alebo PUR.

 

Polyvinylchlorid

Polyvinylchlorid alebo PVC má široké uplatnenie aj pri osobných ochranných pracovných prostriedkoch. Môžu ním byť potiahnuté rukavice, bundy alebo pršiplášte pre zvýšenie pevnosti a odolnosti.

 

Protiporézny

Pracovné oblečenie označované ako protiporézne spĺňa napríklad normu EN 388, teda idea o ochranné rukavice proti mechanickým rizikám.

 

Sound Management Technology™

Technológia, ktorú využívajú ochranné slúchadlá od spoločnosti Honeywell. Vďaka nej nie je používateľ slúchadiel izolovaný od svojho okolia a počuje napríklad výstražné signály.

 

Spojovacie švy

Rôzne typy pracovného oblečenia sú častokrát zložené či zošité z viacerých kusov, spoje medzi nimi sú švy. Podľa typu práce sú postačujúce bežné švy, no pri nepremokavých odevoch sú vhodnejšie lepené alebo zatavené švy, ktoré zabraňujú prenikaniu vlhkosti medzi spojmi. Pri funkčnom oblečení alebo spodných vrstvách oceníte ploché švy, ktoré zvyšujú komfort a nespôsobujú odreniny pri kontakte s telom.

 

SRA

Označenie pracovnej obuvi vhodnej do interiéru. Takáto obuv je testovaná napríklad na keramickej podlahe (obkladačky) znečistenej rozriedeným mydlovým roztok, teda je vhodná do interiérov.

 

SRB

Označenie pracovnej obuvi vhodnej do exteriéru. Takáto obuv je testovaná napríklad na oceľovej podlahe (plošine) so stopami glycerolu, teda je vhodná do exteriéru.

 

SRC

Označenie pracovnej obuvi, ktorá spĺňa klasifikáciu SRA aj SRB, je vhodná do vnútorných aj vonkajších podmienok a bezpečná na všetkých typoch povrchov.

 

Termoplastický elastomér

Termoplastický elastomér so skratkou TPE sa používa ako nahrada kaučuku a je obľúbeným materiálom pri výrobe pracovných pomôcok, napríklad odolných štupľov do uší.

 
 
 
 
Navštívili ste
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia